Hlavní stránka Nahoru

 

Služby a nabídka
Poptávka
Informace o RK
Kontakt
Zajímavosti
Naše zásady

 

SB reality spol.s r.o.
Hřbitovní 29
312 00 Plzeň
 
tel.
fax.
+420 377 462 000
+420 377 460 995

 

 

 

Desatero k nemovitostem

Koupě bytu, domu, ale i pozemku je věc, kterou nedělá člověk každý den. Proto první pravidlo zní: pokud chce laik koupit dům nebo byt, rozhodně by se měl obrátit na odborníka, nejlépe realitního makléře a právníka. Tito lidé se pohybují v oboru, mají zkušenosti, vědí, co je všechno potřeba, mají odpovědnost a jsou většinou pojištěni proti případné škodě. 

V prvé řadě by se měl člověk zajímat o výpis z katastru nemovitostí, ve kterém jsou vyznačeny ty nejdůležitější věci. Napoví např. to, zda je nemovitost v majetku jednoho vlastníka, nebo jich je víc, případně nejsou-li vlastníky manželé. V takovém případě je potřeba si dát pozor na předkupní právo. I když spoluvlastník poloviny domu prodá jen svou část a nenabídne ji předtím tomu, kdo s ním dům vlastní společně, může nastat problém s neplatností kupní smlouvy. Ačkoli její zpracování je úkol pro právníka, potřebujeme ho vybavit i těmito údaji, abychom se vyhnuli případným problémům. Kromě dokumentace, na jejímž předložení budeme trvat při jednání s prodávajícím, měli bychom si některé skutečnosti sami ověřit na úřadech. 

1. Jako první si obstarejte výpis z katastru nemovitostí a snímek (kopii) z katastrální mapy. 

2. Obsah a stav nemovitosti: Nechejte si od prodávajícího přesně definovat věc, kterou kupujete. To znamená, v jakém je stavu a zda jsou k ní nějaká příslušenství, která nemusí být uvedena v katastru, například kůlna, garáž, dílna. Pozemek si nechejte vytyčit mezníky. 

3. Vlastník pozemku: Důležité je zjistit, zda stavba kterou kupujete, nestojí na cizím pozemku.

4. Nabývací tituly: Chtějte, aby vám prodávající ukázal doklady o nabytí nemovitosti - nabývací tituly, např. kupní smlouvu, rozhodnutí o dědictví.

5. Nový dům: V případě nové stavby nebo rekonstrukce požadujte projektovou dokumentaci a kolaudační rozhodnutí.

6. Rozestavěná stavba: Pokud chcete kupovat rozestavěný objekt, žádejte kromě projektu i stavební povolení.

7. Územní plán: Zajděte si na místní obecní nebo stavební úřad a požádejte o nahlédnutí do územního plánu. Potřebujete přeci vědět, zda se nebude v okolí něco stavět nebo výrazně měnit, např. nová silnice, prasečák…

8. Věcná břemena, dluhy: Zjistěte si všechna případná věcná břemena či zástavy váznoucí na nemovitosti - např. hypotéka, zástavní právo a obstávka kvůli zadlužení prodávajícího. 

9. Kupní smlouva: V kupní smlouvě chtějte zanést vše, co se týká domu, pozemku i přilehlých budov včetně aktuálního stavu i případných věcných břemen.

10. Pokud nejste odborník v oboru, obraťte se na profesionála. Toto pravidlo neplatí jenom v realitách, ale ve všech oborech.

 

zdroj: www.vseprobydleni.cz

 

 

Hlavní stránka ] Nahoru ]

SB reality spol. s r.o.
Hřbitovní 29, 312 00 Plzeň
zaps.Krajským soudem v Plzni
odd.C, vložka 16495
IČ 26377110
DIČ CZ26377110

Copyright © 2004 - 2013 SB reality spol.s r.o.
Naposledy změněno: 25-10-13